avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chestiune complicata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chestiune complicata

Cunosc un caz care nu mai poate continua fara o rezolvare legala: intr-o locuinta habiteaza mai multi mostenitori (rezervatari) fara ca acestia sa-si fi facut dezbaterea succesiunii. Unul dintre acestia, major ca si toti ceilalti, de foarte multi ani nu realizeaza niciun venit si refuza sa-si caute un loc de munca si in acest fel nu participa cu cota-parte la cheltuielile casei. Fiind si o sursa permanenta de scandaluri, se poate obtine un ordin de restrictie asupra acestuia privind patrunderea in locuinta? Va multumesc si astept si opinii.
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 14:11, 21 Septembrie 2012
Da se poate pe baza prevederilor legale

cuprins:
"ART. 2^1
Violenţa în familie se manifestă sub următoarele forme:
a) violenţa verbală - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de
insulte, ameninţări, cuvinte şi expresii degradante sau umilitoare;
b) violenţa psihologică - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea
de stări de tensiune şi de suferinţă psihică în orice mod şi prin orice mijloace, violenţă
demonstrativă asupra obiectelor şi animalelor, prin ameninţări verbale, afişare
ostentativă a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de gelozie,
constrângerile de orice fel, precum şi alte acţiuni cu efect similar; c) violenţa fizică - vătămarea corporală ori a sănătăţii prin lovire, îmbrâncire,
trântire, tragere de păr, înţepare, tăiere, ardere, strangulare, muşcare, în orice formă şi
de orice intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otrăvire,
intoxicare, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
d) violenţa sexuală - agresiune sexuală, impunere de acte degradante, hărţuire,
intimidare, manipulare, brutalitate în vederea întreţinerii unor relaţii sexuale forţate,
viol conjugal;
e) violenţa economică - interzicerea activităţii profesionale, privare de mijloace
economice, inclusiv lipsire de mijloace de existenţă primară, cum ar fi hrană,
medicamente, obiecte de primă necesitate, acţiunea de sustragere intenţionată a
bunurilor persoanei, interzicerea dreptului de a poseda, folosi şi dispune de bunurile
comune, control inechitabil asupra bunurilor şi resurselor comune, refuzul de a susţine
familia, impunerea de munci grele şi nocive în detrimentul sănătăţii, inclusiv unui
membru de familie minor, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
f) violenţa socială - impunerea izolării persoanei de familie, de comunitate şi de
prieteni, interzicerea frecventării instituţiei de învăţământ, impunerea izolării prin
detenţie, inclusiv în locuinţa familială, privare intenţionată de acces la informaţie,
precum şi alte acţiuni cu efect similar;
g) violenţa spirituală - subestimarea sau diminuarea importanţei satisfacerii
necesităţilor moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a
aspiraţiilor membrilor de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice
sau religioase, impunerea aderării la credinţe şi practici spirituale şi religioase
inacceptabile, precum şi alte acţiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala oana1stefania oana1stefania Buna ziua! as dori sa imi explicati pe îndelete procedura de eliberare a unui certificat medico-legal. am fost agresata fizic de catre sotul meu si am nevoie ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie ... MariaRobu MariaRobu Bună ziua! Am divorțat de soțul meu, pe data de 10 martie s-a pronunțat, divorțul fiind pe cale juridica, nu la notar. Custodia este comuna, dar ... (vezi toată discuția)
Cum scap de o persoana cu probleme psihice ? MadalinG MadalinG Buna ziua! Situatia sta in felul urmator: Mama prietenei mele a locuit in concubinaj cu un barbat timp de 20 de ani. Acest sufera de schizofrenie ... (vezi toată discuția)