Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare copil

Un prieten de-al meu a dat concubinei o procura pe 3 luni pentru a iesi cu una dintre minore din tara,iar aceasta nu mai vrea sa aduca minora in tara.
Ce trebuie sa faca ptr.a-si recupera minora?
trebuie sa faca o actiune pentru exercitarea autoritatii parintesti de catre el si sa obtina hotararea sau o actiune pentru stabilirea unui program de vizitare.
Ar trebui actionat in primul rand in ceea ce priveste depasirea termenului de 3 luni insa fara o hotarare prin care sa existe un program de vizita nu se poate face nimic concludent.

Daca exista deja o hotarare cu un program de vizita ar fi mai simplu dar tot complicat...in concret.

Mama minorului poate formula si ea o actiune prin care sa se stabileasca domiciliul minorului in strainatate.

Dar cum poate demonstra ca a parasit tara?
Multumesc ptr.raspunsuri!