Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau AF pentru croitorie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau AF pentru croitorie?

Un pensionar medical grad III, croitor de meserie, doreste sa se autorizeze pentru prestarea de servicii de croitorie, inclusiv pentru comertul cu astfel de produse (stofe, materiale etc.) intr-un spatiu inchiriat. Sub ce forma va putea munci (cu 4h/zi?): PFA AF sau sub un alt mod? Ce e mai avantajos?
Care sunt pasii, ce documente sunt necesare, unde trebuie sa mearga?
Care vor fi costurile, ce taxe, contributii trebuie platite la stat?
Care sunt contributiile care se platesc?
Si este obligatorie achizitionarea unei case de marcat?
Va trebuie casa de marcat.
Coduri CAEN pe care sa le includeti la infiintare, pentru partea de croitorie:
1412 Fabricarea de articole de imbracaminte pentru lucru
1413 Fabricarea altor articole de imbracaminte (exclusiv lenjeria de corp)
1414 Fabricarea de articole de lenjerie de corp
1419 Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.
Autorizatii necesare: autorizatie de functionare eliberata de Primaria localitatii in care se desfasoara activitatea, autorizatie de mediu, autorizare din punct de vedere al protectiei muncii, autorizatie PSI.