avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau AF pentru croitorie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau AF pentru croitorie?

Un pensionar medical grad III, croitor de meserie, doreste sa se autorizeze pentru prestarea de servicii de croitorie, inclusiv pentru comertul cu astfel de produse (stofe, materiale etc.) intr-un spatiu inchiriat. Sub ce forma va putea munci (cu 4h/zi?): PFA AF sau sub un alt mod? Ce e mai avantajos?
Care sunt pasii, ce documente sunt necesare, unde trebuie sa mearga?
Care vor fi costurile, ce taxe, contributii trebuie platite la stat?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:05, 23 Noiembrie 2012
Care sunt contributiile care se platesc?
Si este obligatorie achizitionarea unei case de marcat?
Va trebuie casa de marcat.
Coduri CAEN pe care sa le includeti la infiintare, pentru partea de croitorie:
1412 Fabricarea de articole de imbracaminte pentru lucru
1413 Fabricarea altor articole de imbracaminte (exclusiv lenjeria de corp)
1414 Fabricarea de articole de lenjerie de corp
1419 Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.
Autorizatii necesare: autorizatie de functionare eliberata de Primaria localitatii in care se desfasoara activitatea, autorizatie de mediu, autorizare din punct de vedere al protectiei muncii, autorizatie PSI.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajarea de catre pfa a unor terte persoane danuta34 danuta34 as dori sa stiu daca o intreprindere familiala poate angaja terte persoane conform legii 40/2013 aparuta in monitorul oficial 129/11 martie 2013.la itm se ... (vezi toată discuția)
Pfa cu angajati mihaelanagy mihaelanagy As dori sa stiu daca s-a aprobat legea prin care eu ca PFA ,am dreptul sa angajez alte persoane. (vezi toată discuția)
Angajare pe pfa pacepa_2001 pacepa_2001 S-a aprobat legea prin care se poate angaja cu contract de munca pe PFA? Multumesc. (vezi toată discuția)