Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistem supraveghere video la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistem supraveghere video la bloc

Daca adunarea generala a asociatiei hotaraste co o majoritate de 75% montarea unui sistem de supraveghere si inregistrare video in lift , la intrare si la cutiile postale este legal?
In lift e cam dubios dar pentru motive extraordinare si pentru o perioada de 3 luni ar fi legal.
Da, este legal, se poate monta sistem de supraveghere este chiar util in unele blocuri, problema este sa si tina, sa nu fie furat sau distrus. Eu asi opta pentru angajarea unui portar intre orele 6-23, cred ca este mai ieftin, mai sigur si nu poate fi furat.
Multumesc pentru raspuns. De fapt intrebarea am pus-o pentru ca unul din cei 60 proprietari se opune. Adunarea generala a hotarat cu o majoritate de 75% in raport cu numarul propietarilor .
Sistemul va fi montat camuflat, dar vor exista avize ca spatiul este supravegheat video. Totul se inregistreaza pe calculatorul unuia dintre proprietari (care face munca voluntara in acest caz) si se sterge automat dupa circa o saptamana (timp suficient pentru accesarea inregistrarii video , daca este necesar). Nu va fi nici o persoana , care supravegheaza continuu spatiul, ci se va inregistra pentru cazul in care apare vreun eveniment nedorit .
Noi avem montat sistem video-in lift nu ne-am gandit-dar una din camere inregistreaza
zona de intrare si intrare in lift.
Avem contract cu o firma autorizata,aceasta ne-a comunicat ceea ce este legal.
Unde trebuie sa stea echipamentul,cand se sterg inregistrarile.Si noi(asociatia si ei)am
facut cunoscut la politistul de proximitate de instalarea sistemmului.
Cam cat costa un asemenea sistem?