Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dosar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dosar

cand depui un dosar la judecatorie cine trebuie sa vada daca contractul de vanzare cumparare este la fel sau conform cu originalul ?
sunt in judecata cu cineva si cand a tras la xerox contractul de vanzare cumparare jumatate din el nu l a mai tras dintr- o pagina ,cine ar fi trebuit sa vada ? avocatul lor?, judecatorul care judeca cazul ? cine ? sunt tare curioasa!
din pagina doi lipsesete jumatate din partea de sus a paginii , adica ceea ce o dezavantaja cum e posibil sa treaca asa ceva printr- un tribunal
eu doresc sa stiu cine trebuia sa verifice acest dosar avocatul lor al meu judecatorul cine????????????

Stimat forumist,

Puteți cere aplicarea Art. 139 Cod de procedură civilă, care prevede:

(1)Partea care a depus un înscris în copie certificată este datoare să aibă asupra sa la şedinţă originalul înscrisului sau să-l depună mai înainte în păstrarea grefei, sub pedeapsa de a nu se ţine seama de înscris.

(2)Dacă partea potrivnică nu poate să-şi dea seama de exactitatea copiei faţă cu originalul înfăţişat în şedinţă, judecătorul va acorda un termen scurt, obligând partea să depună originalul în păstrarea grefei.

Cu stimă.