Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa timbru

am introdus actiune de partaj bunuri comune, dupa ce in prealabil sentinta de divort a ramas definitiva si irevocabila. Partajarea se referea la un bun imobil dobandit in timpul casatoriei si un credit al sotului meu de 5000 euro. Eu am solicitat o cota de 4/5 din imobil si sa se stabilesca ca suma creditata de sotul meu a fost facuta in interes propriu.
In motivare ama aratat ca contributia mea la imobil este mai mare avand in vedere ca am contractat in nume personal un credit de la o banca pentru acel imobil.
Surpriza. La stabilirea calcului taxei de timbru 3% din valoarea masei partajabile, instanta a calculat atat valoarea imobilului, valoarea creditului sotului, de 5000 euro, dar si creditul luat de mine. Asa ca practic masa paratajabila s-a dublat ca valoare, pentru acelasi bun. Nu stiu ce sa fac taxa este exagerata si nu cred ca voi avea cum sa mai continui acest proces.
depuneti o cerere de reducere a taxei judiciare pe motiv că a plăti acea sumă ar însemna să puneți în pericol însuși viața și existența dvs, că oricum nu-i aveți, ca este sub posibilitatea dvs financiară întrucât dvs castigati lunar abia. . . . că din acea sumă vă hrăniți, aveți copii în întreținere etc etc baza art 21 alin 1 din Legea taxei de timbru nr.146/1997 modificată.Iată articolul : Art. 21
(1)Persoanele fizice pot beneficia de scutiri, reduceri, eşalonări sau amânări pentru plata taxelor judiciare de timbru, în condiţiile OUG 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea 193/2008.
Cred ca ar fi potrivita o cerere de reexaminare a taxei de timbru pt ca nu impartiti creditele, fiecare ramane cu al lui, ar trebui sa taxati doar pe bunul de impartit.
[ link extern ]
Daca va respinge cererea, depuneti apoi cerere pt ajutor public judiciar, cereti reesalonarea platii
va multumesc
instanta a respins cererea de reexaminare, a considerat ca partajul se refera atat la active cat si la pasive amandurora
asa ca am solicitat scutire de la plata taxei de timbru.