Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor TVA emite facturi cu TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor TVA emite facturi cu TVA.

Buna ziua

Va rog respectuos sa ma ajutati in urmatoarea problema extrem de complicata .

Ce trebuie facut pentru a indrepta greselile facute la o societate comerciala infiintata in 2011 ca fiind neplatitoare de TVA si care a emis facturi cu TVA iar contabilitatea s-a tinut ca fiind platitoare de TVA .Declaratiile s-au facut ca fiind platitoare de TVA ,inclusiv bilantul pentru 2011.

Cu speranta ca ma puteti ajuta ,va multumesc anticipat.

Sunteti absolut convinsa ca firma nu a fost platitoare de tva?S-au efectuat si plati pentru tva?
Sigur ,societatea nu a fost platitoare de TVA aceasta devenid platitoare de TVA abia anul acesta in luna iulie . Administratorul a depus declaratia 010 la inffintare iar persoana de la ghiseu a luat-o fara sa spuna ca pentru a devenii platitor de TVA trebuiau mai multe proceduri. Asa ca fostul contabil a considerat ca totul este ok si a facut toate inregistrarile ca platitoare de TVA

.Da din pacate s-a platit si TVA
nu pot sa cred ca DGFP, nu a sesizat plati la TVA, la o firma neaintrodusa in vectorul fiscal ca platitoare.Solicitati o fisa pe contul 4423, poate v-a introdus din oficiu daca ati realizat cifra pentru platitor.Ulterior va mai dam sfaturi, dar tot la finante puteti vedea ce si cum.
Foarte serios va spun ca societatea nu a fost sesizata si nu s-a atins plafonul pentru care se trece din oficiu ca platitor de TVA . Conform OMFP nr.2795 /2011 DGFP aveau obligatia sa anunte ca pe langa acea 010 depusa mai trebuia si alte acte ceea ce nu au facut-o .

Deci de aici toata aceasta nebunie...
DinuCristina, utilizator
Ca sa puteti deveni platitor de tva trebuia sa detineti Certificatul de inregistrare in scopuri de tva.Nu puteti da vina numai pe cei de la Anaf,poate au trimis adresa prin care va respingeau inregistrarea in scopuri de tva si nu ati ridicat-o de la posta.Contabilul dvs.trebuia sa cunoasca legislatia.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil