Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilizarea diferentelor de impozit profit si tva ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilizarea diferentelor de impozit profit si tva stabilite de organele de control

buna seara , va rog un raspuns la intrebarea : cum se contabilizeaza diferentele stabilite -in plus bine-nteles -de catre organele de control financiar.. la impozit pe profit si la TVA ? multumesc.
La impozit pe profit - depinde de marimea sumei , raportata la pragul de semnificatie declarat prin politicile contabile.
Cred ca nu asa trebuia sa sune raspunsul , dar ... asa ar fi , in mod riguros, corect .

Depinde de suma si de anul (anii ) din care provin diferentele .
Daca sun semnificative , prin contul 117 .
Daca nu, prin 691 , afectand exercitiul curent .

La tva , depinde de unde provin diferentele : din deductibil diminuat ori din tva calculat majorat .

Majorarile, afecteaza anul curent ( contabil vorbind, ca fiscal sunt nedeductibile ) , 658 = 448/ alte datorii cu bugetul statului
cred ca nu conteaza anii din care provine diferenta de impozit profit stabilit in plus
deoarece nu poti sa mai refaci declaratiile si bilantul din 3 ani anteriori...si nu stiu dece v-ati limitat la explicatii .... anii, suma semnificativa sau nu... de aceea va rog sa reveniti cum faceti dvs.inregistrarea contabila efectiv.. in situatiile pe care le-ati enumerat.. La TVA -la fel -din deductibil diminuat ori la cel colectat considerat eronat calculat... cum inregistrati diferentele ? multumesc...
bilantul nu , dar declaratiile se pot reface . De ce spuneti ca nu ?
Daca vreti note contabile , detaliati va rog, din ce anume provin diferentele si la tva si la profit . In prima interventie am raspuns la modul general, asa cum ati pus si dvs intrebarea .Sunt sume semnificative ?
Magda Staicu...pentru fisc toate sumele sunt semnificative... Deci , la impozit pe profit s-a stabilit ca societatea a inregistrat mai putin la productia neterminata agricola la 31.12.2010 suma de 86600 lei,pentru care s-a calculat un impozit pe profit suplimentar -fata de ce s-a inregistrat de noi - in suma de 13.856 lei, plus majorari de 4770 lei.
La TVA , zic ei ca nu s-a colectat tva la plata in natura a arendei, in suma de 6632 lei pentru care s-a calculat un tva de 1260 lei ( cu 19%).. plus majorari de 217 lei...Si tot la TVA ,au scos de la TVA dedus suma de 3068 lei pentru care s-a stabilit un tva de plata in suma de 583 lei (cu 19%) si majorari de 112 lei.. La data stabilirii acestor sume la TVA ,societatea are de recuperat TVA -cont 4424- suma de 23.660 lei. -conform decont si balanta de verificare..
Controlul a avut loc in luna aprilie 2011 ,dupa depunerea bilantului pe 2010..
Cum se modifica declaratiile si care ?.daca sustineti ca se pot modifica ? Daca modific D101 pentru 31.12.2010 ,, nu se dubleaza suma stabilita in plus,,la fisa platitorului avand in vedere ca decizia de impunere se transmite si se inregistreaza
automat in fisa ,, si mai vin si eu cu D 101 marita ? ...La TVA ,D 300 nu se face rectificativa ..!! In fine ... ziceti cum se face nota contabila pentru sumele aratate.. Multumita de precizare ?
Revin la chestiunea pragului de semnificatie , nu neaparat pentru dumneavoastra , cat pentru buna ordine .
Exista reglementarea notiunilor de prag de semnificatie . Astfel , se definesc prin politicile contabile, doua notiuni :
- eroarea nesemnificativa , acea eroare care nu influenteaza informatiile financiar contabile . De exemplu, o eroare de sub 1% din total active nete , o consideram nesemnificativa . Tot ce depaseste , devine eroare semnificativa .
- eroarea semnificativa , acea eroare care daca este facuta , poate influenta decizia economica a utilizatorilor , pe baza situatiei financiare anuale .

Corectarea erorii semnificative aferenta ex. fin. precedent se face pe seama rezultatului reportat .
Corectarea erorii nesemnificative se face pe seama contului de profit si pierdere .
In opinia mea, tinand cont de cele de mai sus , apreciez , intuitiv si pe baza rationamentului profesional ca suma de 86.600 lei venituri nedeclarate in anul 2010 este o eroare semnificativa .
Daca aceasta suma ar fi fost trecuta pe venituri, dividendele erau cu totul altele , decizia asociatilor era cu totul alta .
Lasand aceasta discutie de o parte, inregistrarea RIF ar putea fi :

Corectiile se vor inregistra :
- 1174=441 13.856 lei
- 658=4481 4.770 lei

La 31.12.2011, dupa aprobarea sit fin pe 2011, pierderea din corectarea erorilor se va acoperi cu prioritate .

1171=1174 13.856

La tva : nu s-a colectat tva , rezulta ca ar trebui emise facturi catre arendasi , facturi care presupun ca nu s-au emis in timpul controlului .Si presupun ca nici nu le mai veti emite .

Atunci :
1174=4423 1260
658=4481 217

si :
1171=1174 la 31.12.2011

Anulare drept de deducere tva :
- initial s-a exercitat dreptul de deducere astfel : 4426=4011 583 lei
Stornare exercitare drept deducere :
- 4426=4011 -583 lei
- 1174=4011 583 lei ( si , la fel, 1171=1174 583 lei )
- 4426=4423 583 lei
-658=4481 112 lei

Solduri :
- 4423 = 1843 lei
-441=13856 lei
- 4481=5099 lei

Ati avut tva de rambursat , in suma de 23660 lei , cerut la rambursare , din care se vor face compensarile pentru sumele datorate , conform RIF, dupa ce veti primi decizia de compensare :
4424=% 20798

Sold cont 4424= 2862 lei , suma care va fi virata sau compensata cu alte datorii ulterioare .

Sold 1174 = 15.699 lei
Majorari , rulaj 658= 5099

Declaratiile in acest caz, nu se rectifica , asa este . RIF se "incarca " in fisa pe platitor. Declaratiile se modifica daca nu avem un rif , si erorile sunt constatate si corectate de catre entitate .
Acum , dupa ce ati acele detalii, parca ma simt multumita :)

Magda Staicu, Consultant fiscal