Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,

La solicitarea angajatului, angajatorul poate acorda mai multe zile de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale decat cele prevazute in CCM / ROI ?
Va multumesc.
Da, angajatorul poate acorda mai multe zile de CFP decat cele prevazute in CCM aplicabil sau in R.I.
Cred ca este discutabila situatia , avand in vedere prevederile art.153 alin.2 C.mun., si anume: Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In tacerea legii, angajatorul nu este obligat sa acorde mai multe zile de CFP la cererea salariatului daca este depaşita durata limita a concediului fara plata, prevazuta în contractul colectiv de munca aplicabil sau in reg.intern.