Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... plati catre terti ordonator principal de credite
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

plati catre terti ordonator principal de credite

Primarie ordonator principal de credite-scoala ordonator secundar de credite, cladire scoala proprietatea primariei,poate primaria sa contracteze si sa plateasca direct o lucrare de igienizare facuta la scoala?Va multumesc!
Poate sa contracteze si sa plateasca o astfel de lucrare cine are prevedere bugetara(credit bugetar aprobat)- adica cine are in buget aprobata acesta cheltuiala.
De obicei scolile isi prevad aceste cheltuieli in buget.
Bugetele anuale ale scolilor se aproba prin hotarari de consiliu local.
Daca exista prevedere bugetara in bugetul scolii aceasta va face toate demersurile conform legii( OUG 34/2006- cu privire la achizitiile publice) pentru a contracta lucrarea si tot ea va plati( sursa de finantare este de la bugetul local- de la primarie).