Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de disponibilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de disponibilitate

In baza carui art. din Codul Muncii se poate intocmi o anexa la contractul individual de munca prin care se acorda salariatului un spor de disponibilitate (ex. angajatul sa fie disponibil, telefonic, in afara orelor de program, pt. probleme de serviciu).
Multumesc.
Art.41 C.mun. :
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.