avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de disponibilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de disponibilitate

In baza carui art. din Codul Muncii se poate intocmi o anexa la contractul individual de munca prin care se acorda salariatului un spor de disponibilitate (ex. angajatul sa fie disponibil, telefonic, in afara orelor de program, pt. probleme de serviciu).
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:57, 27 Septembrie 2012
Art.41 C.mun. :
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare sporuri acoperitor metale lity lity Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, la firma X care se ocupa cu galvanizari metalice , am dori sa acordam salaritilor spor de toxicitate ... (vezi toată discuția)
Modificare contract de munca validunca validunca se poate modifica c.m. cu acordul persoanei ; perioada prestata ,felul muncii, locul de munca,functia , salar, ... prin act aditonal la c.m. ? temei ... (vezi toată discuția)
Munca GabrielaMihalcea7132 GabrielaMihalcea7132 Sunt asistent medical in spital si intreb daca mi se poate schimba locul de munca fara acordul meu (vezi toată discuția)