Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCULUL CONCEDIULUI MEDICAL ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCULUL CONCEDIULUI MEDICAL ?

va rog a ma lamurii la urmatoarea intrebare
Se stie ca concediul medical ptr boala obisnuita este 75 % din media celor 6 luni lucrate , anterioare producerii incapacitatii de munca , intrebarea este daca salariatul in perioada celor 6 luni are 15 zile de medical , calculul se raporteaza la nr de zile lucrate sau se aduna si zilele de CM pentru a se face media zilnica *75% * nr de zile de CM din care primele 5 zile lucratoare le plateste unitatea , iar restul din fondul FUASS .

astept raspuns !
multumesc mult

Conform art.74 din Ordinul 60/32/2006 actualizat,pentru aprobarea normelor de aplicare a OUG 158/2005, sumele primite pentru cele 15 zile de concediu medical se aduna cu veniturile pe zilele lucrate din cele 6 luni,la fel si zilele de concediu medical si se face media zilnica.