Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare judecatoreasca divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare judecatoreasca divort

buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta

[editat scris cu majuscule]
gi-jane2, moderator
termenul prevazut de cpc este de 30 de zile, pentru motive temeinice puteti cere o urgentare. De la data la care veti primi hotararea trebuie sa asteptati 15 zile pentru a ramane definitiva, apoi puteti cere legalizarea ei
Alin Gon, Avocat
Depinde de instanta care a judecat, de la 1 luna la 3-4-5( #-o )
Termenul prevazut de lege este de 30 de zile.
Trebuie sa faceti cerere de urgentare a redactarii hotararii prin caresa solicitati instantei sa dispuna urgentarea redactarii hotararii si sa fie respecat termenul legal, expunand si motivele pentru care doriti urgentarea.

ARTICOLUL 619

Termenul de apel, precum şi cel de recurs este de 30 zile şi curge de la comunicarea hotărârii

Cu o mentiune:

Hotărârea care se pronunţă în condiţiile art. 613 indice 1 alin. 1(divortul prin acord) este definitivă şi irevocabilă în ce priveşte divorţul.
gi-jane2, moderator
depinde ce fel de divort daca este prin acord este definitiv .
1.Termenul de redactare la hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare.
Art.264 alin.1 c.proc.civ
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Daca aceste termen va fi depasit, aveti posibilitatea sa adresati presedintelui instantei o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii.

2.Dupa redactarea hotararii, aceasta se comunica partilor.
De la data comunicarii hotararii va curge termenul de apel care este de 30 de zile.
Chiar daca ati solicitat desfacerea casatoriei prin acordul partilor, hotararea este definitiva si irevocabila de la data pronuntarii, insa numai in ceea ce priveste divortul si atacabila cu apel in 30 de de zile de la comunicare, in privinta cererilor accesorii divortului- nume, etc.

3.Dupa expirarea termenului de apel, daca nici una dintre parti nu va formula apel impotriva sentintei instantei de fond, atunci puteti solicita legalizarea acesteia cu mentiunea " definitiva si irevocabila".

simonette12 a scris:

1.Termenul de redactare la hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare.
Art.264 alin.1 c.proc.civ
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Daca aceste termen va fi depasit, aveti posibilitatea sa adresati presedintelui instantei o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii.

2.Dupa redactarea hotararii, aceasta se comunica partilor.
De la data comunicarii hotararii va curge termenul de apel care este de 30 de zile.
Chiar daca ati solicitat desfacerea casatoriei prin acordul partilor, hotararea este definitiva si irevocabila de la data pronuntarii, insa numai in ceea ce priveste divortul si atacabila cu apel in 30 de de zile de la comunicare, in privinta cererilor accesorii divortului- nume, etc.

3.Dupa expirarea termenului de apel, daca nici una dintre parti nu va formula apel impotriva sentintei instantei de fond, atunci puteti solicita legalizarea acesteia cu mentiunea " definitiva si irevocabila".

Buna ziua,

Mai este valabila la legalizare mentiunea "definitiva si irevocabila"?
Am tot citit pe net ca nu s-ar mai scrie irevocabila.....
ma intereseaza ca trebuie sa legalizez si eu o hotarare
andreeaene, utilizator