Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajat in strãinãtate - job si taxe in Romanica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajat in strãinãtate - job si taxe in Romanica

Buna ziua tuturor,
Am si eu o întrebare poate mă puteți ajuta.

Daca mă angajez la o companie din Ungaria urmând sa lucrez in romania (Home-office) dar cu contract pe Ungaria (imi voi primi salariul in forinti sau euro intr-un cont din RO)...presupun ca firma plătește pentru mine taxele la statul ungar?? Sau tot in Ro? eu am negociat un salariu brut pe care ei mi-l vor plăti adică net + 32% taxele mele de plata la stat .....acum eu in romania ce taxe mai trebuie sa plătesc? (cas, cass, impozit pe profit? Somaj ?
Va mulțumesc
Daca incheiati cu compania din Ungaria un contract individual de munca (C.I.M.), atunci aceasta va plati impozitul si contributiile acolo si nu veti datora nimic aici.

Daca incheiati cu compania din Ungaria un contract de natura comerciala (ceea ce e foarte probabil in cazul Home-office), atunci trebuie sa infiintati in Romania o persoana fizica autorizata (P.F.A.) sau o intreprindere individuala (I.I.) si veti plati impozitul si contributiile aici.