avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la ce varsta pot iesi la pensie anticipat partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la ce varsta pot iesi la pensie anticipat partiala

sint nascut pe data de 1-08-1952
incadrat la munca in anul 1971 si muncesc si in prezent,cu o singura intrerupere,cind am efectuat stagiul militar.
am lucrat in conditii normale,dar poate totusi benificiez de grupa o perioada de cca.10 in activitatea portuara ca operator dana portuara. multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:57, 2 Februarie 2009
Pensionarea anticipara se poate solicita in cazul in care am indeplinit stagiul complet de cotizare oricand pana la depasirea acestui stagiu cu 10 ani si cu 5 ani inainte de atingerea varstei de pensionare. Perioadele de stagiu asimilate stagiul militar, facultatea, nu se iau in calcul pentru acest tip de pensie. In cazul pensiei anticipate partiale, se diminueaza punctul de pensie dupa cum urmeaza :
───────────────────────────────────────────────
Stagiul de cotizare Procentul de
realizat peste stagiul diminuare pentru
standard complet de fiecare lună
cotizare prevăzut în de anticipare
anexa nr. 3 (%)
(coloanele 3 şi 6)
───────────────────────────────────────────────
până la 1 an 0,50
peste 1 an 0,45
peste 2 ani 0,40
peste 3 ani 0,35
peste 4 ani 0,30
peste 5 ani 0,25
peste 6 ani 0,20
peste 7 ani 0,15
peste 8 ani 0,10
între 9 şi 10 ani 0,05
───────────────────────────────────────────────

vlad george a scris:

sint nascut pe data de 1-08-1952
incadrat la munca in anul 1971 si muncesc si in prezent,cu o singura intrerupere,cind am efectuat stagiul militar.
am lucrat in conditii normale,dar poate totusi benificiez de grupa o perioada de cca.10 in activitatea portuara ca operator dana portuara. multumesc anticipat.


Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna August la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna August la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna August la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.
vlad george a scris:

sint nascut pe data de 1-08-1952
incadrat la munca in anul 1971 si muncesc si in prezent,cu o singura intrerupere,cind am efectuat stagiul militar.
am lucrat in conditii normale,dar poate totusi benificiez de grupa o perioada de cca.10 in activitatea portuara ca operator dana portuara. multumesc anticipat.


Puteti depune cererea pentru a beneficia de pensie anticipata partiala dupa data de 01.02.2009.
Aveti stagiul complet de cotizare (32 de ani) iar varsta pe care o aveti permite reducerea cu 5 ani a varstei standard de pensionare, reducere prevazuta de Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Subiect : RE : Pensie partial anticipata.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul dat.Imi este de mare ajutor.
Subiect : RE :pensie partial anticipata.

Am primit raspunsuri contradictorii de la CNAPS,fata de cele spuse de dvs.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala Eugeniu Piperea Eugeniu Piperea Buna ziua, Din 15.01.2010 sunt somer, iar pe 3.01.2011 am implinit 60 de ani. Va rog sa-mi spuneti, dupa noua lege, daca pot depune dosarul de pensionare, ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Rhadu Rhadu Buna ziua, In cazul unei pensionari anticipate la varsta de 56 de ani si 35 de ani vechime in campul muncii, care sunt conditiile de pensionare anticipata ... (vezi toată discuția)