avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare cheltuieli achitate la nastere in Clinica ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare cheltuieli achitate la nastere in Clinica privata de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate

Medicul ginecolog care a supravegheat sarcina sotiei mele (finalizata cu cezariana) nu opereaza in spitalul de stat si nici conditiile din spitalul de stat nu dau garantia securitatii pacientilor (lipsa medicamente, personal si materiale de intretinere corespunzatoare), astfel ca nasterea copilului nostru s-a produs intr-o clinica privata unde am achitat o suma considerabila pe care a trebuit sa o imprumutam.
Din moment ce in Romania cheltuielile de nastere si lauzie sunt suportate de catre Stat prin Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, ne-am adresat acesteia pentru recuperarea unei parti din costul nasterii, respectiv suma general acceptata ca reprezentand costul unei nasteri in Romania, oricare ar fi aceea.
Raspunsul casei de asigurari de sanatate a fost ca "...serviciile medicale se deconteaza furnizorilor de servicii medicale aflati in relatie contractuala cu C.A.S. conform contractului cadru prvind conditiile acordarii asistentei medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate si normelor de aplicare a acestuia precum si in limita bugetului alocat, SI NU ASIGURATILOR. In concluzie, suma platita de dumneavoastra este coplata pentru serviciile medicale efectuate in clinica privata X".
Stie cineva, este acest raspuns conform legilor in vigoare? Sa intelegem ca NU EXISTA NICI O SPERANTA SA PUTEM RECUPERA CEVA DIN SUMA PLATITA?

Multumim frumos pentru orice raspuns avizat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:10, 10 Septembrie 2013
Buna ziua,am nascut in iulie 2012 la o maternitate privata.as dori sa stiu cum imi pot recupera o parte din bani,adica suma decontata de stat!
macauctin a scris:

Medicul ginecolog care a supravegheat sarcina sotiei mele (finalizata cu cezariana) nu opereaza in spitalul de stat si nici conditiile din spitalul de stat nu dau garantia securitatii pacientilor (lipsa medicamente, personal si materiale de intretinere corespunzatoare), astfel ca nasterea copilului nostru s-a produs intr-o clinica privata unde am achitat o suma considerabila pe care a trebuit sa o imprumutam.
Din moment ce in Romania cheltuielile de nastere si lauzie sunt suportate de catre Stat prin Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, ne-am adresat acesteia pentru recuperarea unei parti din costul nasterii, respectiv suma general acceptata ca reprezentand costul unei nasteri in Romania, oricare ar fi aceea.
Raspunsul casei de asigurari de sanatate a fost ca "...serviciile medicale se deconteaza furnizorilor de servicii medicale aflati in relatie contractuala cu C.A.S. conform contractului cadru prvind conditiile acordarii asistentei medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate si normelor de aplicare a acestuia precum si in limita bugetului alocat, SI NU ASIGURATILOR. In concluzie, suma platita de dumneavoastra este coplata pentru serviciile medicale efectuate in clinica privata X".
Stie cineva, este acest raspuns conform legilor in vigoare? Sa intelegem ca NU EXISTA NICI O SPERANTA SA PUTEM RECUPERA CEVA DIN SUMA PLATITA?

Multumim frumos pentru orice raspuns avizat!


Ok, am inteles cheltuielile pt nastere se deconteaza clinicii private, dar toate cheltuielile realizate inainte de nastere la aceeasi clinica privata, in baza unui contract ferm..respectiv analize medicale, teste, ecografii, controale ginecologice, etc pot fi decontate de Casa de asigurari de sanatate direct asiguratului ? !
Asa cum vi s-a raspuns de catre CNAS daca acea clinica particulara era sub relatie contractuala cu CNAS vi s-ar fi decontat o parte din cheltuieli.
Se deconteaza o parte din bani in conditiile in care aveti si trimitere de la medicul de familie pentru nastere la acea cinica privata.

p.s.
situatie acceptata de Clinica Medicover, zilele acestea.
Clinica este de acord dar si CNAS trebuie sa fie de acord si isa ncheie un contract cu clinica respectiva.

Alte discuții în legătură

Cezariana la particular este decontata de cas? sanduioana sanduioana Buna ziua Din cauza problemelor de vedere voi fy nevoita sa fac cezariana.In prezent sarcina imi este urmarita de un medic de la o clinica privata.Costurile ... (vezi toată discuția)
Card de sănătate european Gavrila 1 Gavrila 1 Am fost în concediu în Bulgaria și în ultima zi m am înecat cu o bucata de carne și cei de la recepția hotelului au sunat la salvare. Au venit cei de ... (vezi toată discuția)
Nasterea intr-un spital privat se deconteaza de cas? Mintulescu Monica Mintulescu Monica Buna seara , Ma intereseaza sa cunosc daca optez pentru nastere intr-un spital privat statul te poate sustine cu o parte din costul de nastere in baza unui ... (vezi toată discuția)