Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nasterea intr-un spital privat se deconteaza de CAS?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nasterea intr-un spital privat se deconteaza de CAS?

Buna seara ,
Ma intereseaza sa cunosc daca optez pentru nastere intr-un spital privat statul te poate sustine cu o parte din costul de nastere in baza unui decont eliberat de CASS?
Va multumesc
ana-cer, moderator
Da.interesati-va la spital...nu va fi insa toată suma...nici măcar 1/2
Nașterea este un serviciu medical cuprins în pachetul de servicii de bază, contravaloarea fiind decontată de Casa de Asigurări de Sănătate. Acest serviciu se acordă asiguraţilor pe baza biletului de internare, eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist, de către spitalele publice sau private care se află în relaţie contractuală cu casele de asigurări de sănătate.
[ link extern ]