Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general foi parcurs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

foi parcurs

Daca deducem 50% din cheltuielile auto (combustibili, piese schimb, taxe, impozite,etc) mai este obligatorie intocmirea foilor de parcurs?
Mentionez ca societatea detine o singura masina utilizata de administrator.
Nu. Foile de parcurs sunt necesare daca deduceti 100 %.
Da, trebuie intocmita foaie de parcurs tocmai pentru a se stabili in ce masura pot fi deduse cheltuielile cu carburantul aferente unei deplasari in scopul afacerii.

La pct. 451 alin. 2 ultima teza din Normele metodologice date in aplicarea art. 1451 din Codul fiscal se prevede ca foaia de parcurs care trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii: categoria de vehicul utilizat, scopul si locul deplasarii, kilometrii parcursi, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.

Gabrielle Monique a scris:

Da, trebuie intocmita foaie de parcurs

Nu, nu trebuie foi de parcurs decat daca se deduc 100 % cheltuielile cu masinile respective ( combustibili, lubrifianti, piese de schimb, reparatii, revizii, asigurari, chirii , roviniete, impozite locale, dobanzi si comisioane, diferente de curs daca sunt aferente acestor autoturism)

In lipsa foilor de parcurs, deducerea este limitata la 50% atat pentru costuri, cat si pentru TVA.