Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj judiciar

Buna ziua !
Sunt coproprietarul unui imobil (casa) cu doua apartamente , in acelasi corp de cladire .Se poate impartii cladirea si terenul aferent , celor doua apartamente , sa figureze pe nr.c.f. diferit , la iesire din indiviziune ?
Va multumesc anticipat.
Asta va poate spune numai un inginer topometrist sau un cadastrist care va studia catele si cladirea.
In urma cu..... ani un expert topo la un partaj juduciar inparte imobilul si terenul aferent apartamentelor in nr. topo diferit .Exista o Decizie definitava , investit cu formula executorie si un proces verbal de punere in posesie .La momentul respectiv , pe cele mentionate in expertiza topo si in Decizie , nu am putut intabula pentru ca , coproprietarul a tergiversat aceasta problema . Mai tarziu pierde imobilul in urma unei executari silite . Noul coproprietar acum solicita intr-un partaj judiciar iesirea din indiviziune pe baza unei expertize extrajuddiciara .Expertiza topo este facuta de acelasi expert , care nu tine cont de prima expertiza si mentioneaza , ca imobilul(casa) si terenul aferent nu este partajabila .
Pai tot ce mi-ati scris mai sus sunt aparari in procesul in care sunteti parat.
Iesirea din indiviziune nu se poate face pe baza expertizelor extrajudiciare, daca partile nu sunt de acord.
Trebuie facuta expertiza judiciara, si va decide judecatorul pe baza acesteia daca imobilul este partajabil in natura sau nu.
Va multumesc !