Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Retragere membru asociatie - atragere nou membru
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Retragere membru asociatie - atragere nou membru

Buna seara,

Am o asociatie in care suntem 3 membri - ma intereseaza ca unul din membri sa iasa deci sa se retraga si sa intre unul nou - pentru a nu se micsora nr de asociati prevazuti de lege...care este procedura pentru a realiza acest lucru...noul membru va trebui sa aduca vreo contributie la patrimoniul asociatiei?

Oricum din cate am inteles se va face prin intermediul instantei de judecata,

Va multumesc,
In acte raman aceeasi membrii fondatori. Acum, in prezent, daca o persoana doreste sa devina membru cu drepturi depline, completeaza o adeziune la asociatie, e aprobata de comitetul de conducere (vedeti in statut ce procedura aveti pentru a primi noi membrii) si din acel moment devine membru cu drpturi depline.
Daca se retrage o persoana, va completeaza o hartie prin care va anunta ca renunta la functiile pe care le ocupa in organele de conducere si renunta si la calitatea de membru al asociatiei.
Se intruneste adunarea generala a asociatiei pentru a face alegeri pentru functia de conducere vacanta si se inregistreaza la judecatorie procesul verbal al adunarii generale prin care s-a decis noua componenta a organelor de conducere.
Pai nu inteleg daca o persoana doreste sa se retraga ( repet una din persoanele care au fondat asociatia)...de ce in noul statut si act constitutiv mai trebuie sa mai apara ??
Pentru ca acea persoana a fost trecuta atunci la infiintare ca membru fondator. Nu puteti modifica actul constitutiv. Asta era situatia ce reflecta realitatea de atunci. Acum, cand veti face lista cu membrii cu drept de vot, persoanele care intre timp se retrag din diferite motive din asociatie sau sunt date afara pentru incalcarea statutului, nu vor mai aparea si vor fi trecute persoanele care au intrat in timpul scurs de la infiinta.
george-neagu, moderator