Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe taxe vamale colete din SUA
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

taxe vamale colete din SUA

ce taxa vamala
As vrea sa stiu unde pot gasi cum se calculeaza corect taxele vamale pentru marfuri cumparate online de persoana fizica din SUA., eventual sub ce valoare nu se platesc astfel de taxe. Cam care este cuantumul unor astfel de taxe la o valoare marfa de 100 $ de exemplu? ( marfa nefiind telefon, camera, laptop, etc ci haine, accesorii...)
Statele Unite ale Americii ne fiind membră a UE nu se află în cadrul pieței unice și deci trebuie să plătiți taxe vamale si TVA, conform prevederilor legislatiei europene.

Taxa vamala unica la nivel european pentru fiecare produs se poate afla de la [ link extern ]

Nu platiti taxa vamala sau TVA daca valoarea globala este sub 10 euro
Alexandru Munteanu, Avocat