Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna seara,daca am efectuat 3luni perioada de proba intr-o societate,pot beneficia de concediu de odihna?daca da,zilele pot fi platite?
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, pentru cele 3 luni de zile lucrate aveti dreptul la concediu de odihna. Neefectuarea acestuia va da dreptul la compensarea în bani în cazul încetării contractului individual de muncă, conform prevederilor art.146 alin.4 C.mun.