Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am dreptul la casa bunicilor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am dreptul la casa bunicilor?

am si eu o mare problema...casa unde m-am nascut si am crescut este pe numele bunicului care este decedat, recent a decedat si bunica dupa care tatal meu m-a alungat pur si simplu din casa...ce drepturi am eu acolo si cum pot face sa imi castig partea mea acolo. multumesc!
puteti mosteni casa in calitate de succesor al copiilor bunicilor care va sunt tata sau, dupa caz, mama. Daca tatal dvs. este si copilul bunicilor nu aveti calitatea de mostenitor al acestora. Daca mama este fiica lor si nu mai este in viata atunci aveti dreptul la o cota parte din aceasta...
puteti fi putin mai explicit?multumesc.
trebuie sa stiti cine sunt mostenitorii bunicilior care au fost si proprietarii casei...
Cu alte cuvinte, daca tatal dvs. este copilul bunicilor carora le-a aprtinut casa (si mai are si alti frati sau surori), acestia vor mosteni imobilul.