Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire teren extravilan

Buna ziua,
Socrii mei sunt mostenitori ai unei suprafete de teren extravilan impreuna cu alte rude ale bunicilor decedati, pentru care nu s-a facut succesiune. Acum socrii doresc sa faca acte pentru partea lor de teren, sa lase acea parte mostenire copiilor(sotului si fratelui acestuia), pentru a nu exista conflicte pe viitor. Care sunt pasii de urmat pentru a putea face aceasta impartire.Titlul de proprietate este pe numele bunicilor acestora.Va multumesc anticipat!
Trebuie solicitata de la primaria unde au avut ultimul domiciliul ,anexa 24 pentru dezbaterea succesiunii si obtinerea certificatului de mostenitor dupa bunicii socrilor dumneavoastra .Cu titlul de proprietate si actele de stare civila se vor prezenta la un notar sau mai nou la un birou de mediere daca sunt neintelegeri privind partajul si apoi in functie de situatie,in instanta .E foarte important daca exista intelegere privind impartirea masei succesorale pentru ca dupa obtinerea certificatului de mostenitor si efectuarea partajului sa se poata instraina aceasta suprafata de teren extravilan.Mai multe amanunte o sa aflati dupa ce incepeti procedura de la notar sau mediator.
irina_stirbu2000, utilizator
solicitați serviciile unui notar public, prezentându-i actele proprietății și cele de identitate ale participanților, având de făcut cu prioritate dezbaterea succesorală.Apoi, donație către acei copii.Vi se calculează taxele necesare etc