avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort -solicit realizarea unei expertize psihologice ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort -solicit realizarea unei expertize psihologice a mea si a ei

Sunt parat intr-un proces de divort.
As dori sa mentionez in intampinare urmatoarele:
"Am remarcat la reclamanta urmatoarele:

-are o lipsa generalizata de incredere in alte persoane;
-neavand incredere in celelalte persoane, nu se simte obligata sa fie onesta cu acestea;
-are incredere doar in cateva persoane din familia ei si se simte in largul ei doar in prezenta acestora;
-nu se poate separa de aceste persoane, pentru perioade de ordinul saptamanilor;
-cauta fel de fel de intelesuri ascunse in actiunile altor persoane;
- in loc sa poarte discutii deschise, incearca sa comunice printr-o simbolistica a obiectelor puse la vedere;
-este resentimentara, neiertatoare in majoritatea situatiilor, indiferent cat timp a trecut de la producerea unui eveniment;
-poarta ranchiuna in mod persistent, se gandeste cum ar putea sa pedepseasca alte persoane in mod exemplar;
-nu vrea sa isi asume responsabilitatea pentru greselile sale, intotdeauna altcineva a fost de vina, ea facand tot ceea ce ii statea in putinta;
-are o logica rigida, da dovada de incapatanare, are disponibilitate redusa de cooperare si negociere;
-nutreste banuieli nefondate cu privire la fidelitatea partenerului de viata;
-interpreteaza atitudini neutre sau conciliante ale altor persoane ca ostile sau lipsite de consideratie;
-fara a-i spune in prealabil interlocutorului ce actiune ar dori sa intreprinda acesta, incepe dupa ceva timp sa-l acuze direct pe acesta ca nu a realizat actiunea asteptata de catre ea;
-nu tine seama de sentimentele altora, da dovada de un egoism iesit din comun, are tendinta de a raporta totul la persoana sa;
-in permanenta, are senzatia ca drepturile ii sunt incalcate;"
Spuneti-mi, va rog, daca solicit in baza celor sesizate la ea realizarea unei expertize psihologice a mea si a ei, care ar fi variantele in care s-arputea desfasura evenimentele?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 21:00, 9 Octombrie 2012
nu este nevoie de expertiza , se aproba greu. daca doriti doar divortul u inteleg de ce nu divortati prin acord. si asa sunt suficiente motive...problema este daca va luptati pentru custodia vre-unui copil. in rest, sunteti ca si divortat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

L. 272, art. 43 (1) 1) copilul are dreptul de a se bucura de cea mai buna stare de sãnãtate pe care o poate atinge tibimarin tibimarin Sunt in divort cu sotia care are o tulburare de personalitate paranoida (nediagnosticata inca). Tulburarea aceasta apare in \"Criteriile medico psihosociale de ... (vezi toată discuția)
Numerologie... Herra_ Herra_ NUMEROLOGÍE s. f.ştiinţă a numerelor, care, apelând la complicate legi ale matematicii astrale, serveşte astrologilor pentru definirea destinului uman. ... (vezi toată discuția)
Masina distrusa in gangul blocului slider521 slider521 Buna seara, Din pacate imi incep activitatea pe acest site cu o problema mare. Sunt proprietar in doua blocuri vecine, respectiv imobilul A, care se ... (vezi toată discuția)