Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie decizie de impunere
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie decizie de impunere

Buna ziua,

Am avut control de la anaf la societatea , iar un urma acestuia mi-a fost respinsa o suma destul e frumusica la TVa de ram,bursare, pe motivul ca societatile de la care am achizitionat eu matfa se sustrag controlului.
Am facut contestatie la Decizia de Impunere si am inregistrat-o la A.N.A.F Cluj in 25 zile de la cominicarea deciziei.
dupa 30 zile inca nu am primit nici un raspuns de la Cluj , dar am primit o somatie si titlu executoriu pe suma respinsa la rambursare.
Se poate sa-mi puna sechestru pe cont , chiar daca inca nu este solutionata contestatia mea si daca Da atunci rog baza legala cu art.
Multumesc
da, se poate. contestatia prealabila si cea facuta in instanta nu suspenda executarea siita. depuneti contestatie la executare si cereti instantei suspendarea executarii silite. se va plati cautiune si este posibil sa va admta cererea.

in caz contrar, va veti judeca cu ANAF in timp ce banii sunt deja platiti. in cazul in care veti cistiga, banii vor fi returnati de catre ANAF.