avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pv de amenda somatie primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pv de amenda somatie primarie

Buna ziua,
Am primit o somatie de la primarie, cum ca as avea de plata o suma ca urmare a unei contraventii.
Am cerut scris lamuriri din partea primariei, iar dansii mi-au comunicat pv de amenda si modul in care mi-a fost comunicat de catre agent, adica rpin afisare cu un martor care sta in alt sat decat mine.

Cum procedez in acesta caz?Ma gandesc dsa fac planăgere considerand termenul de comunicare cel de la primarie?
Cel mai recent răspuns: andr33apn , utilizator 18:18, 13 Iunie 2013
Faceti plangere.
Am facut.Am avut castig de cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei necomunicat contravenientului pe baza caruia primaria a emis un titlu executoriu raduiulian92 raduiulian92 Primaria, respectiv Serviciul Public de Impozite si Taxe, poate emite Somatie de plata si, atasat de aceasta, un titlu executoriu pe baza unui proces verbal de ... (vezi toată discuția)
Comunicare pv prin afisare plummy plummy Dragii mei, intr-o speta, s-a aplicat sanctiunea contraventionala unui contravenient din orasul X de catre IPJ orasul Y (in speta, depasirea vitezei legale ... (vezi toată discuția)
Amenda primita acasa fara plic Oana310 Oana310 Buna ziua Am primit un proces verbal de la o amenda fara semnatura mea, fara plic la posta. Eu nu fiind in tara nu am semnat primirea la acest proces verbal. ... (vezi toată discuția)