Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare taxa de prima inmatriculare

Buna ziua
va rog frumos sa-mi spuneti, in vederea evitarii unor cheltuieli inutile, daca sunt sau nu indreptatita sa actionez statul in judecata pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare, in suma de 4400 ron achitata in luna iulie a anului 2008 ?
Da, sunteti indreptatita sa recuperati acesti bani pe calea unui proces in instanta. Taxa auto se restituie pt toate masinile second, cumparate din UE si pentru care s-a platit taxa din 2007 incoace.
E valabil si daca intre timp ai vandut masina?
Da.
va rugam frumos sa ne spuneti care sunt actele necesare pentru intocmirea acestui dosar, care sunt pasii de urmat si, va rog din suflet, ne-ati putea spune pur informativ cam cat dureaza un astfel de proces ( o perioada maxima) . Va rog mult!