Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decizie de impunere dupa 5 ani ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decizie de impunere dupa 5 ani ?

azi am primit o decizie de impunere pentru o suma pentru perioada de raportare 2/2007 . din ce inteleg eu mi s-a trimis aceata impunere ca urmare a nedepunerii declaratiilor fiscale insa eu am primit luna de luna stingerea creantelor .
mentionez ca eu firma am preluato in 2008 si nu am avut niciodata probleme si am platit totdeauna la timp toate darile .
mai mult eu stiam ca termenul de prescriptie in aceste situatii este de 5 ani sau ma insel ?
sau nu ainteleg eu ceva ?
este detaliata decizia si sunt contributii de asigurari sociale, de sanatate ,pentru somaj,pentru accidente de munca etc
va rog sa ma lamuriti.
Daca se prinde bine daca nu asta e. Prescriptia este de 5 ani.
Conform art.91 din Codul de procedura fiscala,dreptul organului fiscal de a stabili obligatii fiscale se prescrie in termen de 5 ani. Termenul de 5 ani incepe sa curga de la data de 01 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala.In situatia mentionata termenul de prescriptie se implineste la 31.12.2012.
daca am sa contest decizia si tercem de 31.12.2012 se considera prescrisa datoria sau cursul prescriptiei a fost intrerupt de aceasta decizie ?
Cazurile si conditiile de suspendare si intrerupere a termenului de prescriptie le puteti vedea in Decretul nr.167/1958 privitor la prescriptia extinctiva,cu modificarile ulterioare,pe www.
lege-online.ro .
Daca au trimis decizia inainte de termenul de prescriere, din acel moment incepe un nou termen.