Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum putem angaja un administrator?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum putem angaja un administrator?

Administratorul poate fi angajat cu conventie civila?
In temeiul disp art 35 din L nr 230/2007,administratorul de imobil,persoana fizica poate fi angajat prin incheiere contract individual de munca,fie administrator persoana juridica - contract de administrare
mariana 49 a scris:
Administratorul poate fi angajat cu conventie civila?

Nu, administratorul nu poate fi angajat pe baza unei conventii civile. Angajarea unei persoane, indiferent pe ce post, se face pe baza contractului individual de munca.
Prin conventii civile nu se fac angajari ci intelegeri temporare, contracte temporare pentru realizarea unor obiective, sarcini concrete si limitate in timp.