Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sofer - amenda in Ungaria, unde se plateste?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sofer - amenda in Ungaria, unde se plateste?

buna, am luat o amenda de circulatie in ungaria, stiti cumva unde pot sa o platesc?
Hartia pe care ati primit-o de la agent este un ordin de plata postal pe baza caruia puteti achita amenda la orice oficiu postal din Ungaria sau, daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie mai jos, la orice banca din Romania in contul bancar al carui numar international e trecut pe formular:

Formularul este format din trei exemplare, dintre care al treilea exemplar (de culoare verde), respectiv ordinul de plată poştal pentru bani în numerar anexat acestuia, agentul de poliţie care procedează în speţă i le înmânează făptuitorului contravenţiei. Achitarea sumei amenzii poate avea loc prin intermediul acestui ordin de plată poştal de bani în numerar, respectiv prin virament bancar în egală măsură. Ordinul de plată poştal înmânat conţine numărul de serie al formularului, denumirea autorităţii ce evidenţiază achitarea amenzii aplicate la faţa locului, numărul internaţional de cont bancar al acesteia şi suma amenzii aplicate la faţa locului.

[ link extern ]