Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... personalitate juridica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

personalitate juridica

Avand in vedere prevederile legislatiei romane, va rog sa-mi spuneti un punct de vedere cu privire la ipoteza in care o persoana juridica de drept public, fara personalitate juridica, al carei conducator (sef, director, comandant etc.) are calitatea de ordonator de credite, poate incheia acte juridice civile in nume propriu, prin care dobandeste drepturi si asuma obligatii?
ART. 187
Elementele constitutive
Orice persoană juridică trebuie să aibă o organizare de sine stătătoare şi un patrimoniu propriu, afectat realizării unui anumit scop licit şi moral, în acord cu interesul general.
ART. 188
Calitatea de persoană juridică
Sunt persoane juridice entităţile prevăzute de lege, precum şi orice alte organizaţii legal înfiinţate care, deşi nu sunt declarate de lege persoane juridice, îndeplinesc toate condiţiile prevăzute la art. 187.

Dupa legea finantelor publice ordonatorii de credite secundari si tertiari sunt conducatorii institutiilor cu personalitate juridica (art. 20 legea 500). Cine este persoana juridica de drept public fara personalitate juridica in cauza sau ce fel de organizatie este?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Prin urmare credeti ca poate exista o enititate fara personalitate juridica (de drept public), al carei conducator are calitatea de ordonator de credite ???

PS: Cunosc prevederile codului civil, ale legii 500 si ale ordonantei 119
Alp08, utilizator