Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna fond?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna fond?

Astazi am avut proces privitor la anularea unui proces verbal de contraventie si am primit raspuns stadiul procesual - fond. Ce inseamna aceasta ? Va rog sa imi explicati!
Va multumesc!
Judecata pe fond este prima etapa procesuala, este judecarea in fata primei instante.
Procesul civil contine mai multe faze procesuale
1. Fond
2. Apel
3. Recurs

Fondul sau judecata in prima instanta in cazul dvs. la Judecatorie, presupune parcurgerea unor etape respectiv formularea cererii de chemare in judecata ( contestatia), apoi dezbaterea cand partile isi sustin pretentiile, propun probe, formuleaza concluzii si in cele din urma deliberarea si pronuntarea hotararii de catre instanta de judecata.
Va multumesc, dar am fost citat, a fost audiat si martorul din partea politistului, nu trebuia sa dea pronuntarea?
Nu obligatoriu. Instanta poate avea nevoie de mai multe informatii, partile poate doresc sa aduca si alte dovezi, poate nu a fost realizata procedura de citare a unor parti, etc.