avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contestatie in anulare a unei hotarari de divort ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contestatie in anulare a unei hotarari de divort ramasa definitiva prin nerecurare

in ianuarie 2011 sa dispus desfacerea casatoriei hotararea a ramas definitiva prin nerecurare. In octombrie 2012 paratul depune o cerere la judecatorie prin care formuleaza contestatie in anulare a sentintei prin care sa pronuntat divortul, motiveaza ca nu a fost indeplinita procedura de citare pentru data in care s-a pronuntat divortul. Ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: ilieiri , utilizator 14:36, 20 Octombrie 2012
Intotdeauna exista 2 posibilitati:
1)sa se respinga actiunea ;
2) sa se admita actiunea

:D

Daca se admite actiunea de contestatie in anulare, se va rejudeca procesul de divort din nou.
este competenta instanta sa judece contestatia in anulare avand in vedere ca aceeasi instanta a judecat diortul
Cand vorbiti de instanta va referiti la judecatoria respectiva sau la completul de judecata?
la judecatorie
Da, judecatoria este competenta sa judece contestatia in anulare. In acest sens sunt prevederile legale in materie.

Solutia va fi fie de respingere a contestatiei in anulare, in cazul in care instanta va constata ca s-au respectat regulile privitoare la citare si citarea s-a facut la o adresa corect indicata.
Fie se va admite contestatia si atunci se va rejudeca dosarul de divort.

Binenteles ca in urma rejudecarii dosarului cel mai probabil decizia va fi tot aceea de desfacere a casatoriei, eventual se va dispune asupra culpei (exclusiva sau comuna).

Alte discuții în legătură

Rejudecare dupa contestatie in anulare natyca natyca Buna ziua Va rog un sfat cu privire la modul in care se va rejudeca dosarul dupa admiterea contestatiei in anulare... Contestatia in anulare a fost admisa ... (vezi toată discuția)
La cat timp dupa pronuntarea hotararii judecatoresti este obligata judecatoria sa-mi comunice hotararea? lehel_kis lehel_kis Bună!Am şi eu o întrebare:la cât timp după pronunţarea hotărârii judecătoreşti este obligată judecătoria să-mi trimită comunicarea hotărârii ... (vezi toată discuția)
Ce cale de atac trebuia declaratã, apel sau contestaþie în anulare? dorinaionela dorinaionela buna seara , o speta care se prezinta astfel : X divorteaza in anul 1992 , in anul 1996 se va face si partajul de fostul sot , cu o procedura nelegal ... (vezi toată discuția)