Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ancheta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ancheta penala

Buna ziua,

Am fost citat sa ma prezint la politie in data de ..... ora...... in calitate de parte vatamata. Am depus o plangere penala pentru furt la procuratura in care am explicat totul. Au fost audiati martorii propusi de mine care au declarat in favoarea mea.
Intrebare: ce se va intampla la sectia de politie? Voi da declaratii? Voi fi pus fata in fata cu invinuitul? La ce sa ma astept?
Multumesc.
Va puteti astepta la orice.
Este posibil sa se faca si o confruntare.
depinde in ce faza e dosarul .Vi se poate lua o noua declaratie, va poate intreba daca aveti pretentii, poate vi se restituie bunurile furate,poate nu au gasit faptuitorii, e posibila si o confrutare...
Probabil santeti chemata pentru a da o declaratie, va poate pune in vedere că va puteti constituii parte civilă daca nu ati facut-o pana acum, in tot cursul urmăririi penale, iar în faţa primei instanţe de judecată, până la citirea actului de sesizare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am indoieli serioase ca politia va cheama sa sa intrebe daca vreti sa va constituiti parte vatamata.
De fel, politia evita pe cat se poate asa ceva si daca partea vatamata nu are avocat angajat nu este lasata sa se constituie parte civila in procesul penal.

Este posibil sa fie vorba de o reaudiere sau de o confruntare desi daca exista martori cam greu de spus din ce motiv sa se faca confruntarea.
Avocatul dvs. ar fi cel mai in masura sa isi dea seama pentru ca el cunoaste toate amanuntele posibile si imposibile ale cazului.

Sa ne anuntati si pe noi dupa ce mergeti pentru ca ne-ati starnit curiozitatea.