Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale activitati de consultanta in management
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

activitati de consultanta in management

Cod caen - 702 Activitati de consultanta in management
7021 Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii
7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management
Ce poti face mai exact ca PFA pe aceste activitati (ce inseamna aceste activitati concret) si ce pregaire trebuie sa ai?
multumesc.
Cred ca ar fi mai usor sa specificati dumneavoastra ce v-ati gandit sa faceti, si noi sa va spunem daca este interzis sau ba!
Se pot face o multitudine de activitati de consultanta, cu conditia sa aveti pregatire adecvata :diploma absolvent studii superioare, absolvent cursuri de 80 ore pe diferite domenii (cu exceptia cursurilor de contabilitate) si o autorizare in domeniu.
Dar, acest lucru puteti sa-l clarificati la ORC local, consultatia fiind gratuita.
Pentru utilizatorul @ Ciobanu Vasile: De unde ati luat aceste conditii?
De la ORC si...din experienta proprie.
Consultati o persoana autorizata de la orice ORC si o sa capatati toate informatiile de le sursa.
La ORC o sa se comunice:
-Daca este profesie liberala veti fi trimis la ANAF local (si aici se comunica care sunt conditiile)
-Daca se face o societate de tip Intreprindere individuala se comunica ce acte sunt necesare
ORC este sursa autorizata si...de incredere!
Ciobanu Vasile, Mediator
Off - topic: Mi-as dori sa vad si eu un ORC local care da consultanta gratuita! :)

On-topic:
Aceasta clasa include acordarea de consultatii, indrumare si asistenta operationala pentru firme si ale organizatii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategica si organizationala, procese de retehnologizare, managementul schimbarilor, reducerea costurilor si alte probleme financiare, obiective si strategii de marketing, planificarea de politici privind resursele umane, strategii de compensare si pensionare, planificarea productiei si planificarea controlului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanta, indrumare si asistenta operationala pentru firme si servicii publice cu privire la:
- proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control bugetar;
- consultanta si asistenta acordata firmelor si serviciilor publice pentru planificare, organizare eficienta si control, managementul informatiei, etc.
Aceasta clasa exclude:
- proiectarea de software (programe) pentru sisteme de contabilitate, vezi 6201;
- consultanta si reprezentare juridica, vezi 6910;
- activitati de contabilitate si audit financiar, consultanta in domeniul fiscal, vezi 6920;
- activitati de consultanta legate de mediul inconjurator, agronomie, securitate si similare, vezi 7490;
- activitati de consultanta privind selectia si plasarea fortei de munca, vezi 7810;
- activitati de consultanta in invatamant, vezi 8560