Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli pausale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli pausale

pe scurt. O societate da in chirie spatii intr-o cladire tip mall. locatarii primesc lunar factura continand cheltuielile aferente spatiului inchiriat precum si suma privind cheltuielile pausale(comune). De cele mai multe ori cheltuielile comune sunt mai mari decat cele aferente spatiului inchiriat. Acest aspect ridica semne de intrebare mai ales ca vorbim de sume lunare de peste 1000 lei cheltuieli comune. As dori sa stiu care e modalitatea de stabilire a cheltuielilor comune in astfel de situatii(imobil doar cu spatii comerciale) si care sunt actele normative la care ma pot raporta?
catalinchis a scris:

suma privind cheltuielile pausale(comune).

Cheltuielile comune sunt total diferite fsta de impunerea in sistem pausal
PAUªÁL, -Ã, pauşali, -e, s.n., adj. 1. S.n. Sistem de plată pentru o prestaţie de serviciu, pentru un consum de energie etc. prin fixarea cu aproximaţie a unei sume globale. 2. Adj. (În sintagmele) Tarif (sau preţ) pauşal = tarif sau preţ care se plăteşte uniform, stabilit în baza experienţelor sau a unei evaluări. Asigurare pauşală = asigurare pentru bunuri, persoane etc. contra plăţii unei prime de asigurare unice (medie). [Pr.: pa-u-] – Din germ. Pauschale.
Dicţionarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”,

Daca spatiul se afla in imobil de locuit in comun in care exista infiintata asociatie de proprietari,
studiati prevederile L nr 230/2007 si normele acesteia de aplicare HG nr 1588/2007