Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa firma,obligatorie ???
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa firma,obligatorie ???

Buna ziua,
As avea nevoie urgent de un raspuns din partea Dumneavoastra.
Societatile comerciale sunt obligati sa expuna afisaj,firma la locul unde isi desfasoara activitatea?Daca da ,care este actul normativ care reglementeaza aceasta obligatie?
Conform art.271 din Codul fiscal ,,Orice persoana care UTILIZEAZA un panou,afisaj sau o structura de afisaj pentru reclama si publicitate(...)datoreaza plata taxei anuale (...) OK daca ARE AFISAJ.Dar daca NU UTILIZEAZA,
nu are ,administratia financiara il poate obliga sa plateasca ,,taxa firma,,???
Conform normelor metologice a Codului Fiscal ,,firma,, este asimilata la categoria ,,afisaj,,.
Multumesc.
Taxa de publicitate si afisaj se plateste conform art 271, din Codul fiscal in baza dosarului depus de dvs la administratie. Probabil ca este "taxa de licenta si functionare", (, cod 71 si cod 84 care merg la bugetul local)?