Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Pot depune plangere la CEDO in cazul de fata?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Pot depune plangere la CEDO in cazul de fata?

speta:

1. Batut mar in sectia de politie
2. XX zile de ingrjiri medicale, 2 cicatrici ,etc....
3. Fac plangere penala...astept 3 ani ... si primesc ordonanta intr-o zi ,aflu ca politistul a primit 18^1 deoarece l-am provocat. cum? nu se scrie in ordonanta...
4. fac plangere la prim procuror...si nimic!
5. ma plang la judecator si aflu de la el motivul provocarii ... faptul ca i-as fi vorbit urat respectivului politist....
faza e ca nu mi s-a zis nici de procuror , nici de prim procuror acest lucru ... iar aptul ca i-as fi vorbit urat (cu cateva zile inainte ) e doar declaratia lui, nesustinuta de nici o proba in dosar... au mai fost politisti care au zis ca as fi sarit la bataie,etc...dar judecatorul a ales-o pe asta...
6. am cerut confruntare cu martorii din dosar, si sa se faca probator cu actele medicale...nu mi s-a raspuns...
totusi, nu am cerut confruntare cu el, desi el a cerut cu mine!!! ; oricum cred ca probatorul cu actele medicale era impotriva lui mai ales ca in ordonanta scrie ca "i-a aplicat o lovitura" iar victima a cazut.... cand el m-a batut cu salbaticie de mai multe ori de-a randul!

in speta de fata se poate plangere la CEDO? totusi nu am fost lasat nici sa ma apar, iar cu aceea porcarie cu "Cai verzi pe pereti" care nu exista eu nu pot cere nici macar o redeschidere... cum sa dovedesc eu ceva ce nu exista? + nici nu am fost intrebat despre acele asptecte... adica nu m-a intrebat nimeni daca ne-am certat,etc...
anonim890, utilizator
Una dintre conditiile esentiale pentr ca eventuala cerere adresata catre CEDO sa fie admisibila ,o constituie obligativitatea ca speta sa fi parcurs toate instantele nationale,aspect care din precizarile dvs,nu exista
Cum sa nu existe? Ultima instanta la care puteam apela cu un 278^1 (plangere impotriva actelor procurorului) a fost judecatoria
Stimat forumist,

Puteți iniția o aplicație CEDO în cazul dvs, bineînțeles dacă vă încardați în termenul de 6 luni de la epuizarea căilor efective de atac - plângerea judecată de instanțele interne. Pot exista discuții și cu privire la existențe calității de victimă, dar nu cunosc speța dvs în amănunt.

În cazul dvs, brutalitatea forțelor polițienești cumulată cu neanalizarea judicioasă a cazului la nivel național, vă încadrați în sfera dreptului protejat de Art. 3 al Convenției Europene, după caz, tortură sau tratamente inumane ori degradante, în funcție de gravitatea tratamentului.

În ceea ce privește aplicarea Art. 3 al Convenției, având în vedere importanța deosebită a dreptului protejat, este util să cunoașteți faptul că, similar modului de analiză a dreptului la viață, CEDO, în jurisprudența sa, privește ocrotirea dreptului apărat de Art. 3 sub două aspecte:

1. sub aspect material, brutalitățile propriu-zise, care sunt prohibite în mod absolut - neexistând derogări - și, distinct de fapta propriu-zisă,

2. sub aspect procedural, ancheta efectuată de Statul Român, în calitate de Înaltă Parte Semnatară a Convenției.

Cu privire la aspectul procedural , care generează în sarcina Statului existența unei obligații de a desfășura o anchetă efectivă, Curtea Europeană include anumite exigențe ale procedurii, apărate în general de Art. 6 al Convenției - dreptul la un proces echitabil, în norma specială, care este Art. 3.

Prin urmare, în asemenea cauze, se va introduce o aplicație cu două capete distincte de cerere, care privesc:

1. violarea Art. 3 sub aspect material și
2. violarea Art. 3 sub aspect procedural - lipsa anchetei efective,
cererea netrebuind a fi susținută în baza Art. 6.

În acest sens, ultima hotărâre pronunțată de CEDO este cea din Cauza Ghiță contra României, Cererea nr. 54247/07, Hotărârea din 23 Octombrie 2012.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Nu m-a batut in timpul anchetei, avea alte probleme cu mine...
E un fel de vecin cu mine, da, din trafic a inceput totul,i se parea ca sunt prea inteligent. Claxona intr-una, si cred ca l-am enervat la culmea prin calmul de care am dat dovada etc... si mi-a cautat nod in papura
anonim890, utilizator
Stimat forumist,

Nu ați înțeles. Este vorba despre ancheta în privința relelor tratamente aplicate dvs, respectiv anchetarea polițiștilor, investigarea faptei de rele tratamente.

andreigrigoriu, moderator