avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor, inregistrari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor, inregistrari

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:
Furnizorul imi emite factura, dar marfa fiind destinata exportului este transportata direct de catre furnizor intr-un depozit din port, urmand ca atunci cand o sa se stranga toata cantitatea de marfa pt.a fi exportata, sa fie facturata catre clientul extern.
Din punctul meu de vedere ca si beneficiar al marfii si exportator catre o tara non ue, cum inregistrez marfa avand in vedere cele expuse mai sus?
Depozitul in care sta marfa pana pleaca la export nu este al meu, voi plati taxa de inchiriere pt.el.
Care sunt inregistrarile contabile pt.mine?
Multumesc anticipat!
marfa se duce spre depozit : 351, 4426 (marfa la terti) = 401Furnizor
depozitul te taxeaza, 351, 4426 = 401Depozit ( bagi aceasta taxa in valoarea marfii, poate si transport daca este cazul )
mafra pleaca din depozit spre client non ue 4111client - 7xx
descarcare de gestiune 6xx-351 in momentul cand a plecat marfa din tara

multumesc pt.raspuns.
as mai avea urmatoarele intrebari:
1.la factura primita de la furnizor cu marfa trebuie sa-i fac nota de receptie chiar daca marfa nu ramane fizic in firma?
2.pt.trimiterea in custodie trebuie sa fac aviz de expediere de la mine din firma catre depozitul respectiv, marfa plecand direct de la furnizorul meu catre acel depozit?
3.trebuie sa intocmesc fise de magazie si cand se face scaderea din gestiune din aceste fise, atunci cand pleaca marfa in custodie sau cand se emite factura pt.export?

va multumesc anticipat!
1.la factura primita de la furnizor cu marfa trebuie sa-i fac nota de receptie chiar daca marfa nu ramane fizic in firma?
nu ramane in firma ( fizic) dar este a dvs. Deci trebuie NIR . Ati receptionat-o, va apartine...
2.pt.trimiterea in custodie trebuie sa fac aviz de expediere de la mine din firma catre depozitul respectiv, marfa plecand direct de la furnizorul meu catre acel depozit?
Nu, doar daca marfa trece intai pe la dvs. In rest e treaba furnizorului sa faca aviz spre destinatie
3.trebuie sa intocmesc fise de magazie si cand se face scaderea din gestiune din aceste fise, atunci cand pleaca marfa in custodie sau cand se emite factura pt.export?
Fisa de magazie nu mai este obligatorie dar o recomand. Va scuteste de multe probleme in cazul unui control.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente in caz de marfa la terti ARIANA_2007 ARIANA_2007 Am urmatorul caz. Am incheiat un contract de prestare servicii cu un partener. Eu ii furnizez materiale iar el imi ofera mana de lucru pentru montaje diverse. ... (vezi toată discuția)
Livrare intracomunitara din custodie la terti carabela_anca carabela_anca Am urmatoarea situatie: -cumpar de la o firma din Sibiu 1 produs. Fizic marfa nu ajunge la mine in gestiune ci ramane in custodia furnizorului. In baza ... (vezi toată discuția)
Marfuri trimise in custodie elims_mn elims_mn Buna ziua, As vrea sa trimit marfuri in custodie. Trebuie sa fac si aviz de custodie si proces verbal de custodie? Sau se poate face doar una din ele. Imi ... (vezi toată discuția)