Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozitare aport in natura in cazul infiintarii unei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozitare aport in natura in cazul infiintarii unei societati

Se infiinteaza o societate comerciala cu 4 asociati dintre care 3 aduc drept aport un teren in valoare de 500 000 euro(cote:2/8, 3/8. 3/8) iar al 4-lea 500 000 euro numerar, cu scopul de a se construi un bloc ce se va vinde catre diversi clienti necunoscuti la pretul de 1 500 000 euro + TVA.
Cei 3 coproprietari ai terenului primesc fiecare, dupa momentul infiintarii societatii, cate 25 000 euro cash pentru rezolvarea situatiei locative. Se mai alcatuiesc acte notariale pentru aceste sume? Adica se platesc taxe?
Se considera aportul in natura ca si o vanzare a terenului catre societatea nou infiintata? Cu taxele aferente?
Aportul in natura a unui bun imobil nu se considera vanzare, insa este nevoie de efectuarea unui raport de expertiza si hotararea adunarii generale a asociatilor sa fie autentificata de notarul public.
(6) Actul constitutiv se încheie sub semnătură privată, se semnează de toţi
asociaţii sau, în caz de subscripţie publică, de fondatori. Forma autentică a
actului constitutiv este obligatorie atunci când:
a)printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se află un imobil;b) se constituie o societate în nume colectiv sau în comandită simplă;
c) societatea pe acţiuni se constituie prin subscripţie publică.

ART. 7
Actul constitutiv al societăţii în nume colectiv, în comandită simplă sau cu
răspundere limitată va cuprinde:
d) capitalul social, cu menţionarea aportului fiecărui asociat, în numerar sau
în natură, valoarea aportului în natură şi modul evaluării. La societăţile cu
răspundere limitată se vor preciza numărul şi valoarea nominală a părţilor
sociale, precum şi numărul părţilor sociale atribuite fiecărui asociat pentru
aportul său;
Multumesc.
Exista raport de evaluare pentru teren(500 000 euro) acceptat de catre toti asociatii. Se stabileste capitalul social la valoarea de 1 000 000 euro constituit din 80 parti sociale a cate 25 000 euro distribuite astfel: 10, 15, 15, 40.
Cei 75 000 euro pot fi retrasi din capitalul social?
Capitalul social poate fi utilizat pentru realizarea obiectivului societatii(realizarea constructiei)?
SRL sau SNC?
examinataprofund, utilizator
Scuze, 1 PS=12 500 euro
examinataprofund a scris:

Multumesc.
Exista raport de evaluare pentru teren(500 000 euro) acceptat de catre toti asociatii. Se stabileste capitalul social la valoarea de 1 000 000 euro constituit din 80 parti sociale a cate 25 000 euro distribuite astfel: 10, 15, 15, 40.
Cei 75 000 euro pot fi retrasi din capitalul social?
Capitalul social poate fi utilizat pentru realizarea obiectivului societatii(realizarea constructiei)?
SRL sau SNC?

Capitalul social poate fi folosit pentru realizarea obiectului de activitate al societatii.