Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sistem salarizare vanzari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sistem salarizare vanzari

In prezent se utilizeaza sistemul:
salariu de baza pentru 8 ore + plata ore suplimentare + bonus vanzari

Insa, se doreste modificarea
1. fie sa ramana numai comision din vanzari (fara salariu de baza)
2. fie sa ramana numai salariu de baza_ore suplimentare

Consider ca nu se poate utiliza primul sistem - trebuie sa platesti salariatul cu salariul minim pe economie pt orele lucrate

Insa, il poti plati efectiv pt orele lucrate (azi 2, maine 10...)

Care este parere voastra?
Cel mai corect ar fi sa ramana : salariu de baza + ore suplimentare + bonus. Intelegem ca vor sa isi reduca cheltuieli, dar asta nu inseamna ca angajatii trebuie sa si accepte asa ceva.
Varianta doar comision, fara salariu nu este nici legala, nici e bun simt.
Varianta 2 este legala salariu + plata ore suplimentare, dar cred ca acea bonificatie va motiva.
Este obligatoriu sa platiti angajatului salariul mimin pe economie, la care se adauga plata orelor suplimentare si sporurile prevazute de CCMUNN. In ceea ce priveste bonusurile din vanzari acestea nu sunt obligatorii, dar cred ca totusi sunt necesare pentru stimularea angajatului.
Din punctul meu de vedere varianta cea mai OK in cazul vanzarilor este salar de baza + comision.
Este evident ca angajatorul trebuie sa asigure cel putin salariul minim pe economie.
Problema care probabil trebuie rezolvata este armonizarea interesului angajatorului de reducere a costurilor cu salariile cu interesul angajatilor de a castiga mai mult, adica de a-i motiva in asa fel incat in conditiile unei mase salariale mai mici fiecare in parte sa-si recunoasca efortul depus in rezultate si in recompensele primite (dintre care salariul este esential).
Motivarea prin schema clasica salariu+bonus nu reprezinta intotdeauna solutia optima, pentru ca nu rezolva implicarea salariatilor in latura calitativa a vanzarii: cum/cu ce costuri se vinde.
Exista insa numeroase alte parghii mai rafinate care, introduse intr-un sistem de salarizare construit inteligent si aplicat riguros, rezolva intr-un mod pur economic si definitiv probleme care altfel sunt in permanenta subiect de disputa.
ginnyy a scris:

In prezent se utilizeaza sistemul:
salariu de baza pentru 8 ore + plata ore suplimentare + bonus vanzari

Insa, se doreste modificarea
1. fie sa ramana numai comision din vanzari (fara salariu de baza)
2. fie sa ramana numai salariu de baza_ore suplimentare

Consider ca nu se poate utiliza primul sistem - trebuie sa platesti salariatul cu salariul minim pe economie pt orele lucrate

Insa, il poti plati efectiv pt orele lucrate (azi 2, maine 10...)

Care este parere voastra?

Nimic nu impiedica folosirea in continuare a salarizarii : salariu + bonus.
Nu intra indiscutie plata orelor suplimentare care este obligatorie.
Nimic nu obliga angajatorul sa plateasca doar salariul minim pe economie. Acest lucru poate salva situatia prin acordarea unui salariu mai mare decat minimul si in acest fel poate fi eliminat comisionul din vanzari.Un calcul sumar poate arata daca este o solutie economica sau nu.
Nu inteleg daca intrebarea este pusa din pozitia unui angajator sau a unui salariat.