Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interdictie concediere la revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interdictie concediere la revenire din CIC

Cum se interpreteaza art. 25 alin. 3 din OUG 111/2010 referitor la interdictia angajatorului de a concedia salariata care revine din concediul pentru cresterea copilului ?
......
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

interpretarea este in sensul ca de la data revenirii din CCC persoana respectiva nu poate fi concediata pe o durata cu pana la 6 luni de zile calculata de la data revenirii din CCC.

Dupa aceasta perioada, angajatorul poate decide concediere persoanei respective.

Sintagma " cu pana la 6 luni" semnifica faptul ca aceasta perioada este perioada maxima , angajatorul avand posibilitatea ca prin Reg.Intern sau ccm sa stabileasca o perioada mai mica.

Interdictia concedierii timp de pana la 6 luni dupa dupa revenirea in unitate, se aplica pt ambele tipuri de CIC - CIC de 1 an si CIC de 2 ani (OUG 111/2010)?

Aceasta interdictie este aplicabila doar mamelor care au intrat in CIC in baza OUG 111/2010?
Pentru cele care au CIC in baza OUG 148/2005 - nu se aplica? (mamele care au nascut inainte de 1 ian 2011 si revin acum din CIC de 2 ani)

Multumesc.
Interdictia concedierii timp de pana la 6 luni dupa dupa revenirea in unitate, se aplica pt ambele tipuri de CIC - CIC de 1 an si CIC de 2 ani (OUG 111/2010)?

Da, este incidenta in ambele situatii , si anume : CCC cu o durata de 1 an , CCC cu o durata de 2 ani

Aceasta interdictie este aplicabila doar mamelor care au intrat in CIC in baza OUG 111/2010?
Pentru cele care au CIC in baza OUG 148/2005 - nu se aplica? (mamele care au nascut inainte de 1 ian 2011 si revin acum din CIC de 2 ani)

Masura de protectie este aplicabila numai persoanelor care au intrat in CCC sub incidenta OUG nr.111/2010.

OUG nr.148/2005 nu ofera nicio astfel de masura, astfel incat persoanele care revin din CCC pot fi concediate imediat de catre angajator.

Multumesc de raspuns.

Referitor la extinderea interdictiei cu pana la 6 luni de la revenirea in unitate, cum considerati ca se poate reglementa de unitate: prin regulament intern sau este in regula si printr-o decizie interna a angajatorului?

Stiti cazuri/ spete in legatura cu aceste reglementari? De exemplu decizie ca extinderea interdictiei se aplica sa zicem pentru 2 zile de la revenire, contestata de mamica?
Parerea mea este ca mai bine sa fie prevazuta in Reg.Intern al angajatorului sau , daca exista, in ccm-ul la nivel de unitate ....

Pana in prezent nu am intalnita astfel de situatii mentionate de dvs .... am intalnit situatii in care angajatorul a aplicat termenul maxim prevazut de OUG nr.111/2010 (6 luni).