Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datoriile mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datoriile mostenirii

Buna seara...am primit acasa de la un anume executor o somatie cum ca mostenitorii defunctului(tatal meu fiind defunctul ce a fost executat silit in urma unei hotarari judecatoresti) trebuie sa se prezinte in termen de 8 zile sa-si onoreze obligatiile:O...tin sa precizez ca nu s-a dezbatut nici o mostenire...ce pot face?va multumesc
In lipsa dezbaterii mosteniirii, creditorii nu pot executa silit pe nimeni, dar pot imobiliza bunuri ale defunctului, daca ele exista, pana la achitarea debitului.