avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA TRADUCATOR
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA TRADUCATOR

Buna ziua,

Care sunt cheltuielile deductibile pe care le poate avea un traducator PFA? De exemplu, un laptop in valoare de 1000 de euro sau un IPHONE poate fi inclus in aceasta categorie? Teoretic, cred ca da, insa ma intreb daca exista vreo restrictie in acest sens (ma refer la valoare)? De asemenea, factura poate fi eliberata intr-o alta tara din UE, iar eu sa o traduc (pentru un eventual control)?

Multumesc anticipat!
Roxana-Traducator PFA
Ultima modificare: Luni, 29 Octombrie 2012
roxana_c_09, utilizator
Cel mai recent răspuns: roxana_c_09 , utilizator 20:35, 29 Octombrie 2012
Preluati oricare program de contabilitate pentru PFA de pe internet. Sunt foarte multe.

In ele sunt explicatii clare, de cum si ce sa faceti in subiectul dvs., chiar daca dupa utilizarea celor 30 de zile gratis nu vreti sa il cumparati

Spre exemplu accesati site-ul [ link extern ] /

la sectiunile:

1. operatiuni in valuta (numar nelimitat de valute),

2. gestiunea registrului inventar,

3. gestiunea mijloacelor fixe si a amortizarilor

4. cheltuieli deductibile

Ceea ce vreti sa includeti in cheltuieli deductibile (laptop si iphone), poate fi trecut la cheltuieli deductibile si cheltuieli de amortizare.

Alte link-uri utile

Ordin nr. 1040 din 8 iulie 2004

pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

[ link extern ]

Informatii la zi pentru persoane fizice autorizate
Ultima modificare: Luni, 29 Octombrie 2012
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Multumesc pentru informatiile si link-urile oferite! Ma vor ajuta foarte mult deoarece sunt PFA de doar cateva zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ma inregistrez? mmanu mmanu buna ziua am achizitionat un monitor pt calculator valoare cu tva 2023 iar valoare fara tva 1700 lei eu ma gandesc ca este obiect de inventar pentru ca ... (vezi toată discuția)
Amortizare liniara mijloc fix facut in regie proprie pfa sorinnelupop sorinnelupop Buna, Am un magazin pe PFA si doresc sa construiesc un chiosc (valoare 10000ron) cum operez aceasta cheltuiala in registru jurnal? As fi vrut sa fac o ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile nicks nicks Buna ziua. Am un PFA in domeniul serviciilor foto. Sint neplatitor de TVA. Contabilitatea o tin in partida simpla. Mai exact incerc sa ma ocup eu de ea. As ... (vezi toată discuția)