Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fuctionar public sau contractual?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fuctionar public sau contractual?

Sunt angajata in cadrul unei primarii de comuna din anul2008,inspector de specialitate IIS-personal contractual.
Din 01.10.2011 ,prin Hotarare de Consiliu local am fost mutata in Serviciul economic ,cu atributii de executare silita(emitere somatii,titluri executorii,popriri ,sechestru,ipoteci,amenzi) si am primit fisa postului care contine aceste sarcini de serviciu.
Intrebarea mea este daca pentru acest post care implica recuperare de taxe si impozite local nu ar trebui sa fiu functionar public.
In caz afirmativ ,va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal.Multumesc.
mirelavasile2006, utilizator
Legea188(r2) cu modificarile si completarile ulterioare, mai precis Art.111-alin.1), Art.2.
Va multumesc mult de tot.
Ca sa deveniti functionar public ar trebui transformat postul din personal contractual in unul de functionar public ... mutarea dvs dintr-un serviciu in altul nu constituie si transformarea despre care vorbeam anterior.
Deci sa inteleg ca daca intocmesc si semnez acte de executare silita trebuie sa fie post de functionar public nu contractual?
mirelavasile2006, utilizator
De unde ati dedus acest lucru ? .. eu v-am spus ca mutarea de pe un serviciu la altul nu va transforma statutul din personal contractual in functionar public