Forum Discuţii juridice Executare silită daune morale
Discuție deschisă în Executare silită

daune morale

buna ziua! avem urmatoarea situatie:am avut o restanta la o firma de leasing pe numele sotului,aceasta suma a fost transmisa unui executor judecatoresc si acesta a dispus oprire pe salariul sotului,acesta lucrand intr-o institutie bugetara.ajungand acesta trimitere la unitatea sotului i-a fost prejudiciata imaginea atat moral cat si financiar si poate fii mutat la o alta unitate in alt oras.acest lucru implica mutarea intregii familii in alt oras(schimbat locuinta,scoala si gradinita copii in mijlocul semestrului).pe urma acestui fapt avem de suferit intreaga familie.intebarea mea este :cum pot cere daune morale acestui executor si care sunt pasii legal de urmat? mentionez ca suma de plata pentru care s-a solicitat oprirea este de 3 400 lei.va multumesc!
Daca dnul bugetar are motive intemeiate de contestatie si poate obtine desfiintarea executarii silite devine admisibila si obligarea la daune morale.
Pana acum o astfel de solutie s-a dat doar pentru un judecator si sotul procuror. Toate incep cu procese in care magistratii sunt parti, pentru ei judeca altfel. Si dreptul jurisprudenta pe dreptul consumatorilor s-a creat la fel.
In baza alelui precedent judiciar, aveti ceva sanse sa obtineti si dvs daune morale.

Succes,