Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... carnet de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

carnet de conducere

buna ziua, am si eu o probleme mai complexa: cu ocacia unei spargeri a locuintei mele, impreuna cu alte bunuri mi s-a furat si carnetul de conducere si alte acte.
intrebarea mea este cum as puteaa sa primesc un alt caranet de conducere luind
in considerare ca, m-am mutat in alta localitate, mi-am schimbat numele prin casatorie dar carnetul de conducere nu fusese schimbat pe noul nume si era si
expirat cam de multisor.cu multumiri
permisul a fos declarat ca furat cu ocazia spargerii? daca da, cu o adresa de confirmare de la politie mergeti la SRPCIV si puteti depune actele ptr obtinerea unui nou permis.
nu s-a specificat concret "permis de conducere" ci diferite acte si bunuri.
oug195
Art.100. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni (4-5 pct amenda=210-350 lei) următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
4. neîndeplinirea obligaţiei de a solicita autorităţii competente, în termenul prevăzut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei şi conţinutului celor în vigoare;

hg1391-raoug195
Art. 43. – Titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea;), furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, în cel mult 48 de ore de la constatare, si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
cyan, moderator
intrebarea mea era legata de alte aspecte si nu acelea legate de sanctiuni si amenzi.oricum
intrebarea se referea la faptul ca,il mai pot sau nu solicita adica, am o sansa reala de a-l
primi sau trebuie sa fac din nou scoala de soferi luind in considerare ca,nu am mai condus de
aprox.8 ani din cauza unui accident.nu am fost interesata sa solicit alt carnet.
nu am fost surprinsa in trafic cu carnetul expirat.carnetul este expirat cam tot din acea perioada
puteti solicita obtinerea unui permis nou fara efectuarea scolii din nou. permisul se schimba in conditiile

Art. 44 – (1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, în conditiile legii, în baza urmatoarelor documente:
a) fisa detinatorului permisului de conducere;
b) originalul si copia actului de identitate;
c) dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document;
d) permisul de conducere a carui preschimbare se solicita, în original, daca acesta exista.
e) fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere.
(2) Pe lânga documentele prevazute la alin.(1) solicitantul trebuie sa prezinte:
a) în cazul schimbarii numelui- documentul care atesta acest lucru, în original si copie;
b) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii- dovada publicarii anuntului prevazut la art.43;