Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Model de imputernicire pentru minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Model de imputernicire pentru minori

Buna seara tuturor!
Sunt cetatean roman stabilit in Grmania de cateva luni si vreau sa-mi aduc sotia si copilul ( 2 ani si 8 luni) din Spania. Dar am nevoie de un model de imputernicire totala ptr. sotia mea , ca sa ii putem face pasaportul la copil si sa nu aibe probleme cand il scoate din Spania in lipsa tatalui.Va rog mult daca stie cineva sa-mi lase un model de imputernicire aici pe forum
Va multumesc !
Aveti domiciliul in Romania sau in strainatate? Copilul s-a nascut in Spania, de nu aveti pasaport pentru el?

Nu exista ceea ce intrebati dvs, o imputernicire valabila si pentru pasaport si pentru calatorie. Pentru calatorie nu e nevoie de o declaratie acord, doar la iesirea din Romania ar fi fost necesara - in strainatate nu o cere nimeni.

Dati mai multe detalii despre situatie, problema mie imi pare ca este pasaportul pentru copil.
Ares-3, moderator
Domiciliul meu trecut in buletinul de identitate este in Romania. Copilul s-a nascut in Spania si are pasaport romanesc dar este expirat
Exista astfel de imputernicire ptra ca anul trecut copilul a fost la bunici in romania si am facut o astfel de imputernicire la un cabinet de notari in Spania, si am imputernicit pe bunicii copilului adica parintii mei, ptr. pasaport, ptr. certificat de nastere, ptr. alocatie si tot ce tine de acte in general ptr. copil
Ce vroiam eu este doar sa-mi dati un model de imputernicire adresat Consulatului Romaniei din Spania,ptr. sotia mea ca sa putem sa-i facem pasaport copilului.
Va multumesc!
Skillevel, utilizator
Nu puteau face toate ce ati scris mai sus cu o imputernicire, insa daca dvs. ziceti...
Pentru pasaportul copilului este nevoie de o declaratie pe care in Germania o puteti da numai la consulat.
Gasiti informatiile pe site-ul ambasadei Romaniei in Spania:
Cererile pot fi formulate doar de către unul dintre părinţi atunci când este împuternicit de către celălalt părinte prin procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, ori când există acordul scris al acestuia, autentificat în aceleaşi condiţii;
[ link extern ]

Modelul declaratiei este aici:
[ link extern ]
Deci imputernicirea nu este valabila doar daca o fac la consulatul Romaniei din Germania?
Deci cred ca m-ati inteles gresit! eu am nevoie de un model de imputernicire ptr. sotia mea ca sa-i faca pasaportul copilului nostru in lipsa mea. In modelul pe care mi l-ati trimis nu scrie niciunde ca eu imputernicesc pe sotia , si apoi nu reiese niciunde ca eu sunt stabilit in Germania
deci ce adresa trec cea din buletin sau cea din Germania

nu va inteleg
Eu v-am intrebat de un model ptr. ca sa nu mai merg la consulat, ci la un notar, ca daca ar fi fost sa merg la consulat nu as mai fi cerut ajutorul aici pe forum , se subantelege ca cei de la consulatul Romaniei vorbesc limba romana si au ei formularele gata facute
Skillevel, utilizator
Asa este, am formulat restrictiv spunand ca puteti da declaratia numai la consulat.
O puteti da si la un notar german care are apostila de la Haga, insa asta inseamna ca va fi redactata in limba germana iar sotia va trebui sa o traduca in limba romana si de asemenea sa o legalizeze si autentifice la consulat, in alta parte nu vad unde - in tara asta este procedura cu declaratiile date in strainatate.
De asemenea am vrut sa va scutesc de complicatiile care pot aparea in urma redactarii incomplete sau incorecte, imi pare rau ca v-ati enervat.
Adresele pe care le veti trece sunt cele de pe actul de identitate.

PROCURA SPECIALA

Subsemnatul (a)________________________________________________ , nascut (a) la
data de __________________, in __________________, domiciliat ______________
_______________________________________________, posesor al cartii de
identitate seria _____________, nr. _________ emis de ____________________, la data de
___________________, imputernicesc pe _____________________________, domiciliat in
________________________________ , care se legitimeaza cu cartea de identitate seria
____, nr. ____________, emisa de ___________________________________________ , la data
de ___________________, ca in numele meu si pentru mine, sa întreprinda toate demersurile
necesare în vederea eliberarii unui pasaport individual fiului meu/fiicei mele minor(e)
_________________________________ , nascut(a) la data de __________________ in
localitatea ______________________.

Pentru aducerea la îndeplinire a prezentei procuri, mandatarul meu va întocmi orice
declaratii si cereri, va achita orice taxe, va depune si ridica orice acte, inclusiv pasaportul fiului
meu, va îndeplini toate formalitatile cerute de organele competente, semnând valabil,
în numele meu si pentru mine, semnatura sa fiindu-mi opozabila.