avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Informare pasaport copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Informare pasaport copil

buna ziua as dori o informatie daca imi poate spune cineva,am nascut de curand in Germania,si as dori sa plec in Romania ,ce acte imi trebuie pentru pasaportul bebelusului sau cum ar trebui sa procedez,multumesc.
Mergeti la consulat si inregistrati intai nasterea
Acte necesare:

Certificatul de naştere german pe care este aplicată Apostila de la Haga emisă de autoritatea germană competentă, în original şi 2 copii;
Traducerea în limba română a certificatului de naştere german sau extrasului de pe actul de naştere german, inclusiv a Apostilei de la Haga efectuată de un traducător autorizat;
Actele de identitate (paşaport sau carte de identitate) aflate în perioada de valabilitate ale părinţilor, în original şi 2 copii;
Certificatele de naştere româneşti ale părinţilor în original şi 2 copii (doar pentru părinţii sau părintele născut în România);
Certificatul de căsătorie românesc, în original şi 2 copii (dacă părinţii sunt căsătoriţi);
Cerere tip;
Declaraţie autentificată că nu există un alt certificat de naştere german sau extras de pe actul de naştere german înscris, transcris sau reconstituit în registrele de stare civilă româneşti;
Declaraţie autentificată cu privire la domiciliul copilului, în 2 exemplare (dacă părinţii au domicilii diferite în actele de identitate).



Observaţii:

1.Cele două declaraţii autentificate se completează la Consulatul General.

2.Traducerea certificatului de naştere se poate face şi la Consulatul General.

uitati-va si in link ca aveti si alte informatii necesare
[ link extern ]

mai departe ii faceti titlu de calatorie, pasaportul i-l puteti face si in tara. Il puteti face si la consulat , insa va dura pana va avea copilul pasaport sa puteti veni.
[ link extern ]
multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat nastere minor nascut in italia laura2707 laura2707 Buna seara! Fetita mea este nascuta in Italia si are cetatenie italiana si am intales ca trebui sa-i fac certificat de nastere si in Romania, stie cineva ce ... (vezi toată discuția)
Pasaport pentru copil cu parinti din republica moldova bebibebo bebibebo Copilul s-a nascut anul acesta, are toate actele pe Republica Moldova, acolo este locul nasterii si domiciliu. Prin toate actele ma refer la certificat de ... (vezi toată discuția)
Probleme cu pasaport copil btmariuss btmariuss Buna ziua, am o problema si vreau sa ma lamuriti, daca puteti? O ruda a nascut in Italia anul trecut, copilul are in momentul de fata 8 luni. Are certificat ... (vezi toată discuția)